1. Klepsidra: „Kako ste došli na ideju da pokrenete časopis „Diskurs“?
Marija Juračić: „Diskurs“ je niknuo iz suradnje poetskog portala Očaravanje, čija sam urednica i časopisa Saphoart profesora Zorana Hercigonje. Nakon niza zajedničkih projekata, objavili smo digitalnu antologiju Konak u konačištu, posvećenu književniku Ćamilu Sijariću, pa se krajem ljeta 2019. ideja Diskursa, koji zajedno uređujemo, nametnula sama od sebe. Prvi broj Diskursa objavili smo u prosincu, 2019.
2. Klepsidra: Što je glavni cilj časopisa?
Marija Juračić: Iako na ovim prostorima možete naći niz izvrsnih elektroničkih časopisa, mi smo željeli pokrenuti časopis u kojem će svoje mjesto naći književnici koji su nekada stvarali na ovim prostorima, ali i oni koji tek izgrađuju svoj književni, likovni ili glazbeni put, a koje dotirani mediji rijetko otkrivaju. Ovaj brod koji nazivamo Zemlja i koji vrtoglavo juri po svojoj orbiti, opasno se nagnuo na lošu stranu. Zato je važna svaka kapljica razuma, humanosti i ljepote na suprotnoj strani. „Diskurs“ želi biti jedna takva kapljica.
3. Klepsidra: Svaki je broj tematski. Što su bile teme dosadašnjih brojeva?
Marija Juračić: Prvi smo broj posvetili Nikoli Šopu, zatim smo pisali o Dobriši Cesariću, Antunu Gustavu Matošu i Antunu Branku Šimiću. Mrtvi pjesnici ne nestaju iz naših života. Oni su samo zastali na toj beskrajnoj životnoj traci, kao male luči humanosti i umjetničke ljepote koja treba postati bolji dio našeg intelektualnog i duhovnog habitusa.
4. Klepsidra: Planirate li tiskanu verziju časopisa?
Marija Juračić: Razmišljali smo da „Diskurs“ objavimo i u tiskanom obliku, a onda nam je korona pokazala koliko je elektronički oblik časopisa fleksibilan i kako lako dolazi do velikog broja čitatelja. Odrasla sam među knjigama i volim imati taj fizički kontakt s knjigom. Međutim, tiskana knjiga ima neke svoje zahtjeve. Ne cvjetaju joj ruže u lošim vremenima. Ona traži siguran, miran život čovjeka, život lišen ratova, nesigurnosti, velikih migracija i stalnog seljakanja u jurnjavi za radnim mjestom. Nitko u životnim uvjetima stalnih promjena neće vući knjige sa sobom. Elektronički je oblik tada mnogo praktičniji. Što se tiče Diskursa, on za sada ostaje samo u elektroničkom izdanju.
5. Klepsidra: Hoće li korona sve književne projekte usmjeriti na digitalno izdavaštvo?
Marija Juračić: To je dug proces. Korona je odigrala dio utakmice u korist digitalnog izdavaštva. Međutim, neko će duže vrijeme e- knjiga i tiskana knjiga egzistirati paralelno, a onda će, prirodnim odlaskom starije populacije, primat preuzeti elektronički oblik knjige, jer je on bliži mladoj populaciji.
6. Klepsidra: Imate li povratnu informaciju o čitanosti Diskursa?
Marija Juračić: Ako je vjerovati automatskoj analitici „Diskurs“ se čita u nekoliko tisuća primjeraka i taj trend se samo povećava. Da se ne radi o praznim klikovima dokazuju mailovi naših čitatelja koji šalju pozdrave, poruke i sugestije i pitaju kada će izaći sljedeći broj. Često pitaju zašto „Diskurs“ izlazi samo tri puta godišnje. Kako bismo im barem malo izašli u susret, raspisali smo zanimljiv poetski i likovni natječaj, koji se može pročitati u zadnjem broju, za Podlistak Diskursa. Budući da se radi o neobičnom natječaju, koji ima jedan uvjet, a koji je iniciran stihovima Tina Ujevića, očekivali smo jako mali broj priloga. No prilozi stižu.
7. Klepsidra: Koja je vaša poruka za čitatelje Klepsidra portala?
Marija Juračić: Budite svoji. Sa švedskog stola umjetnosti uzmite ono što u vama budi osjećaj ljepote, životne mudrosti i lakoće prihvaćanja. Kada čovjek uči iz vlastitog iskustva, onda je spoznaja često bolna i stiže presporo. Kada se zabavlja čitajući, on stječe iskustvo i uči o životu.